POŁOŻNA ŚRODOWISKOWA

Wybór położnej środowiskowej odbywa się w poradni POZ na tych samych zasadach, jak wybór pielęgniarki i lekarza. Położna rodzinna sprawuje opiekę nad kobietą w ciąży, po porodzie, nad noworodkiem obu płci (po ukończeniu 6. tygodnia opiekę nad dziećmi przejmuje pielęgniarka POZ). Zajmuje się również kobietami ze schorzeniami ginekologicznymi, wymagającymi opieki w środowisku domowym. Wizyty położnej są bezpłatne (finansowane przez NFZ).

Wizyty położnej w ciąży
Nie każda ciężarna wie o tym, że od 21. tygodnia ciąży przysługują jej wizyty położnej środowiskowej. Jeśli jesteś w ciąży, masz wątpliwości i pytania, zgłoś się do położnej rodzinnej. Pomoże ci ona przygotować się do porodu, opieki nad noworodkiem, karmienia piersią. Warto poznać wcześniej swoją położną, gdyż po porodzie to ona będzie sprawowała opiekę nad Tobą i maluszkiem.

Wizyty patronażowe
Jeśli po porodzie potrzebujesz konsultacji z położną, należy zgłosić się do przychodni i wypełnić deklarację. Po złożeniu deklaracji, położna ma obowiązek pojawienia się na wizycie patronażowej w Twoim domu. Na pierwszą wizytę najlepiej zarezerwować sobie ok. 1 godziny.