Bilans zdrowia dzieci i młodzieży przeprowadza najczęściej lekarz pediatra niekiedy przy współpracy ze specjalistami : neurologami, ortopedami, okulistami czy stomatologami. Podczas badania ocenie podlega ogólny stan zdrowia Pacjenta oraz diagnozuje się ewentualne wczesne zaburzenia rozwoju, wady wrodzone i choroby przewlekłe. Są to obowiązkowe wizyty lekarskie w poradni dzieci zdrowych, które wykonuje się odpowiednio w: 2, 4, 6, 10, 14 i 18 roku życia.
Noworodek swój pierwszy zerowy bilans odbywa tuż po przyjściu na świat. Jednym z najważniejszych jego punktów jest ocena w skali Apgar. Ponad to w czasie wykonywania analiz sprawdzana jest dojrzałość neurologiczna maluszka oraz eliminowane są różne czynniki związane z przebiegiem ciąży oraz około porodowe mające wpływ na dalsze funkcjonowanie małego człowieka. U dwu i czterolatków badane jest uzębienie, wzrok oraz słuch. Szczególną uwagę poświęca na wywiad z rodzicami i ocenę zdolności psychomotorycznych. Lekarz wydaje opinię dotyczącą gotowości dziecka do rozpoczęcia edukacji przedszkolnej i szkolnej oraz podjęcia określonych zajęć ruchowych. Bilans czternastolatka ma na celu kontrole jego kondycji zdrowotnej oraz przebiegu procesu dojrzewania. Pediatra może również określić potencjalne przeciwwskazania do wykonywania wybranego zawodu.
W trakcie wykonywania bilansu niezbędna jest książeczka zdrowia dziecka. Przydatne mogą okazać się też wszystkie dokumenty i zaświadczenia związane z jego stanem zdrowia. W trosce o komfortowy przebieg badania warto pamiętać o prawidłowym nawodnieniu i nakarmieniu dziecka przed wizytą.
Nie zaniedbuj terminów bilansów zdrowia swoich pociech, nawet jeśli uważasz, że rozwijają się prawidłowo! Tylko wczesne wykrycie i wdrożenie odpowiedniego leczenia daje szanse na zahamowanie choroby lub całkowite wyleczenie.