PATRONAŻE i BILANSE ZDROWOTNE DZIECI

Porady patronażowe lekarza POZ obejmują badanie podmiotowe i przedmiotowe dziecka, z uwzględnieniem rozwoju fizycznego, pomiaru i monitorowania obwodu głowy, oceny żółtaczki, podstawowej oceny stanu neurologicznego oraz badania przedmiotowego w kierunku wykrywania wrodzonej dysplazji stawów biodrowych. W zależności od wieku dziecka, obejmują coraz obszerniejsze obszary badań, dzięki czemu pozwalają na wczesne wykrycie wielu nieprawidłowości i zapobieżenie ich rozwojowi.

Wizyty patronażowe powinno się przeprowadzać w:
1. do 4. tygodniu życia
2. do 6. miesiącu życia
9. miesiącu życia
12. miesiącu życia

Bilanse zdrowia dotyczą dzieci w wieku 2, 4, 6, 10, 14, 18 lat. Zakres i rodzaj badania zależy od wieku, fazy rozwoju i potrzeb związanych z funkcjami, które pełni lub do których dziecko się przygotowuje. Badania przeprowadza zwykle lekarz POZ we współpracy z pielęgniarką w przychodni, pod opieką której znajduje się dziecko.
Rodzice powinni mieć przy sobie przy każdej wizycie w poradni : książeczkę zdrowia dziecka, ewentualnie karty informacyjne leczenia szpitalnego, wyniki badań.

Badania bilansowe należy wykonywać w ciągu pierwszych sześciu latach życia dziecka zgodnie z następującą kolejnością:
w drugim roku życia dziecka ma miejsce I bilans tzw. bilans dwulatka,
w wieku czterech lat dziecko powinno przejść bilans II zwany bilansem zdrowia czterolatka,
w szóstym roku życia dziecka – bilans zdrowia sześciolatka

Nie zaniedbuj terminów bilansów zdrowia swoich dzieci nawet, jeśli wydaje Ci się, że dziecko rozwija się prawidłowo. Badania bilansowe mają 3-miesięczna tolerancję! Wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i wdrożenie odpowiedniego leczenia daje szansę na całkowite wyleczenie czy zahamowanie rozwoju choroby dziecka.
Zapisując dziecko na wizytę, poinformuj rejestrację, że to wizyta na bilans zdrowia. Zgłoś się 15 minut wcześniej do gabinetu pielęgniarki.

close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych
lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Vertimed, Bronikowskiego 55, 02-796 Warszawa w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę".