PATRONAŻE i BILANSE ZDROWOTNE DZIECI

Bilans zdrowia dzieci i młodzieży przeprowadza najczęściej lekarz pediatra niekiedy przy współpracy ze specjalistami : neurologami, ortopedami, okulistami czy stomatologami. Podczas badania ocenie podlega ogólny stan zdrowia Pacjenta oraz diagnozuje się ewentualne wczesne zaburzenia rozwoju, wady wrodzone i choroby przewlekłe. Są to obowiązkowe wizyty lekarskie w poradni dzieci zdrowych, które wykonuje się odpowiednio w: 2, 4, 6, 10, 14 i 18 roku życia.

Noworodek swój pierwszy zerowy bilans odbywa tuż po przyjściu na świat. Jednym z najważniejszych jego punktów jest ocena w skali Apgar. Ponad to w czasie wykonywania analiz sprawdzana jest dojrzałość neurologiczna maluszka oraz eliminowane są różne czynniki związane z przebiegiem ciąży oraz około porodowe mające wpływ na dalsze funkcjonowanie małego człowieka. U dwu i czterolatków badane jest uzębienie, wzrok oraz słuch. Szczególną uwagę poświęca na wywiad z rodzicami i ocenę zdolności psychomotorycznych. Lekarz wydaje opinię dotyczącą gotowości dziecka do rozpoczęcia edukacji przedszkolnej i szkolnej oraz podjęcia określonych zajęć ruchowych. Bilans czternastolatka ma na celu kontrole jego kondycji zdrowotnej oraz przebiegu procesu dojrzewania. Pediatra może również określić potencjalne przeciwwskazania do wykonywania wybranego zawodu.

W trakcie wykonywania bilansu niezbędna jest książeczka zdrowia dziecka. Przydatne mogą okazać się też wszystkie dokumenty i zaświadczenia związane z jego stanem zdrowia. W trosce o komfortowy przebieg badania warto pamiętać o prawidłowym nawodnieniu i nakarmieniu dziecka przed wizytą.

Nie zaniedbuj terminów bilansów zdrowia swoich pociech, nawet jeśli uważasz, że rozwijają się prawidłowo! Tylko wczesne wykrycie i wdrożenie odpowiedniego leczenia daje szanse na zahamowanie choroby lub całkowite wyleczenie.

close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych
lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Vertimed, Bronikowskiego 55, 02-796 Warszawa w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę".