CYTOLOGIA

Cytologia to bezbolesne badanie przesiewowe diagnozujące raka szyjki macicy. Robione systematycznie pozwala wykryć zmiany chorobowe na wczesnym etapie i zapobiec ich rozwojowi.

Cytologia jest badaniem rutynowym, powinna być zlecana przez lekarza ginekologa przynajmniej raz w roku. Zabieg cytologii wykonuje się także u kobiet będących w ciąży, jest on obowiązkowy i należy go wykonać co najmniej dwukrotnie: w pierwszym i trzecim trymestrze.

Badanie cytologiczne nie powinno być wykonywane wcześniej niż w 4 dniu po miesiączce i nie później niż w 4 dniu przed następną miesiączką, najlepszy czas na jego wykonanie to okres między 10, a 18 dniem cyklu. Na dwa dni przed planowanym badaniem należy zrezygnować ze współżycia, nie należy także stosować preparatów dopochwowych, gdyż może to niekorzystnie wpłynąć na wyniki cytologii.

Rak szyjki macicy jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych występujących u kobiet w Polsce. Jego wczesna diagnoza niejednokrotnie ratuje życie, dlatego warto pamiętać o regularnym wykonywaniu badania cytologicznego.

close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych
lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Vertimed, Bronikowskiego 55, 02-796 Warszawa w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę".