BADANIE USG

W naszej przychodni w gabinecie ginekologiczno-położniczym wykonujemy podstawowe badania ultrasonograficzne:

USG piersi
USG piersi to jedno z podstawowych badań profilaktyki raka piersi. Lekarz bada piersi, węzły chłonne oraz doły pachowe. Obrazowanie pozwala uwidocznić zmiany większe od 5mm oraz odróżnić zmiany nowotworowe od torbieli. Badanie USG piersi jest badaniem uzupełniającym mammografię. Badanie jest bezbolesne, nie wymaga wcześniejszych przygotowań.

Wskazaniem do jego wykonania mogą być:

 • Zmiany (guzki) wyczuwane dotykowo
 • Pojawienie się wydzielin z brodawek
 • Bóle piersi
 • Urazy piersi
 • Stosowanie terapii hormonalnych
 • Badania wcześniej rozpoznanych zmian łagodnych
 • Badanie profilaktyczne u kobiet przed 40 rokiem życia

 

USG ginekologiczne
USG ginekologiczne wykonuje się w celu rozpoznania bądź wykluczenia zmian w macicy i jajnikach. Umożliwia zdiagnozowanie między innymi: torbieli jajników, mięśniaków macicy, endometriozy, raka błony śluzowej macicy lub jajników.
Badanie jest bezbolesne, trwa od kilku do kilkunastu minut. Badanie może zostać przeprowadzone na trzy różne sposoby: badanie dopochwowe, badanie przez brzuszne lub doodbytnicze.

USG ginekologiczne powinno być wykonywane profilaktycznie przynajmniej raz na dwa lata.

 • Ponadto, wykonuje się je także w celach:
 • Podejrzenia występowania nowotworów narządów rodnych oraz innych zmian chorobowych
 • Podejrzenia wad rozwojowych narządów rodnych
 • Potwierdzenia ciąży

Po zleceniu badania lekarz udzieli niezbędnych wskazówek jak należy przygotować się do badania, w zależności od wyboru metody przygotowanie wygląda inaczej.

 

USG ciążowe
USG ciążowe to standardowe, bezpieczne i bezbolesne badanie, które wykonuje się podczas trwania ciąży co najmniej trzykrotnie. Badanie ultrasonograficzne umożliwia obejrzenia dziecka przed porodem, a także wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w jego rozwoju, pozawala także określić płeć.
Pierwsze badanie powinno zostać przeprowadzone między 11 a 14, kolejne między 18 a 22, i ostatnie między 28 a 32 tygodniem ciąży. Lekarz może zlecić większą ilość badań, jednak trzy to absolutne minimum.
Wczesne wykrycie nieprawidłowości rozwoju jest bardzo ważne, pozwala zaplanować odpowiednia formę porodu oraz podjąć ewentualne leczenie niektórych wad rozwojowych jeszcze w łonie matki.

close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych
lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Vertimed, Bronikowskiego 55, 02-796 Warszawa w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę".