Nerwica żołądka. Czy wiesz o tym, że jelita to nasz drugi mózg?

Zamiast jedynie łagodzić nawracające objawy i zastanawiać się, dlaczego Twoje ciało wciąż szwankuje, postaraj się w nie wsłuchać i usłyszeć, co ma Ci ważnego do powiedzenia.

Na przestrzeni ostatnich latach coraz częściej słyszymy o problemem zdrowotnych związanych z układem trawiennym. Być może nie raz Ty lub ktoś z Twoich bliskich doświadczył przykrych dolegliwości żołądkowo-jelitowych i to w najmniej spodziewanym momencie?

Nerwica żołądka czasami określna jako zespół jelita drażliwego to jednostka chorobowa, z którą często spotykam się w swoim gabinecie terapeutycznym. Czym zatem jest nerwica żołądka?

To zespół zaburzeń lękowych, przybierający postać dolegliwości gastrycznych.

To choroba psychosomatyczna, w której występują dolegliwości bólowe i zaburzenia czynnościowe, ale nie są one powodowane anatomiczną budową narządu, lecz powstają na tle przeciążenia, silnego stresu, tłumionych emocji.

Nerwica żołądka nie ma podłoża organicznego. Objawy żołądkowo-jelitowe nie są zatem przyczyną, a skutkiem tej przypadłości. Przyczyną nerwicy żołądka są problemy emocjonalne.

 

Dolegliwości są tym większe im silniejszy jest stres.

Objawami ze strony układu pokarmowego są m.in.:

– ciągłe wzdęcia

– problemy z wypróżnianiem( biegunka/zatwardzenie)

– nudności

– bóle i skurcze żołądka oraz jelit

– niestrawność

 

Towarzyszy im również zmęczenie, brak energii oraz uczucie ciągłego napięcia.

Osoby, które doświadczają takiego stanu długo nie wiedzą co może być jego przyczyną. Kolejne leki, suplementy, wizyty u lekarzy jedynie chwilowo przynoszą ulgę, a problem wciąż powraca.

Dlaczego zatem zapadamy na choroby psychosomatyczne, w tym nerwicę żołądka?

Nasza psychika i ciało stanowią jedność. Szereg objawów, jakie pojawiają się w naszym ciele może wynikać z tego, jak funkcjonuje nasza sfera emocjonalna na co dzień.

Silne emocje, lęk, niepokój, rozdrażnienie – wszystko to przyczynia się do powstania zaburzeń fizjologicznych, powodując tymczasowe lub trwałe zmiany w czynności narządów wewnętrznych.

Chwilowe – dające dokuczliwe i niepojące objawy lub trwałe (wrzody żołądka, choroby dwunastnicy, stany zapalne jelit).

Wiąże się to z tym, że nasze przeciążone, zestresowane ciało wciąż jest w stanie gotowości, walki. Nadmiar adrenaliny i kortyzolu, które krążą w naszych komórkach, powoli uszkadzają narządy wewnętrzne.

Już kilka lat temu, pracując terapeutycznie z moimi Pacjentami, zauważyłem jak wielu z nich doświadcza chorób psychosomatycznych. To skłoniło mnie, by jeszcze bardziej zgłębić wiedzę w tym temacie i rozpocząłem kolejne specjalistyczne studia tym razem z zakresu psychosomatyki i somatopsychologi.

Podczas pracy z Pacjentami zacząłem szczególną uwagę zwracać na to jak się poruszają. Jaką przyjmują postawę ciała, na jakie dolegliwości się skarżą, czy ich brzuch gromadzi nadmiar niewyrażonych emocji.

Ciało w pełni odzwierciedla to, co dzieje się w naszym umyśle.

Nerwica żołądka jest tylko jedną z chorób, która ma swoje podłoże w psychice człowieka.

Do innych, częstych chorób psychosomatycznych możemy m.in.  zaliczyć : nadciśnienie, nerwobóle ( szczególnie te, zlokalizowane w okolicach kręgosłupa), astmę oskrzelową, nawracające problemy skórne, cukrzycę, reumatoidalne zapalenie stawów.

Niestety, żyjemy w czasach, w których chcemy wszystko zoptymalizować. Mamy zawsze dawać radę, wszystko powinno układać się po naszej myśli, a nasze ciało zawsze powinno być nam posłuszne.

I właśnie dlatego, łatwiej jest nam wziąć kolejną tabletkę przeciwbólową lub poprawiającą funkcjonowanie niż realnie zająć się źródłem problemu, by trwale  go wyeliminować.

Jak zatem skutecznie leczyć nerwicę żołądka?

Z pewnością najlepsze rezultaty przynosi holistyczne leczenie. Nieoceniona jest współpraca  lekarza rodzinnego, dietetyka i psychoterapeuty, czasami również lekarza psychiatry.

Farmakoterapia i psychoterapia wspólnie mogą dać najlepszy efekt.

Stosowane leki, w tym leki przeciw lękowe i wyciszające objawy to jedno.

Psychoterapia powinna Pacjentowi pomóc odkryć źródło problemu. Przepracować trudne emocje i  konflikty, które generują niepotrzebne napięcie, nauczyć skutecznych technik pracy z ciałem ( w tym technik relaksacyjnych) oraz  dostosować własne możliwości do codziennych warunków.

 

 „Mamy tendencję do traktowania ciała tak, jakby było kostiumem, przebraniem służącym do zaspokajania często ekstrawaganckich, a nawet obsesyjnych, wizerunkowych potrzeb naszego ego.

Gdy ciało nie pasuje do naszych wizerunkowych obsesji, to się je łata, poprawia, koloruje, chirurgicznie modeluje, zamęcza nadmiernym treningiem, restrykcyjną dietą, obsesyjnym seksem, obżarstwem, opilstwem itp.

A potem się dziwimy, że przedmiotowo traktowane ciało wystawia nam rachunek w postaci jakiejś chronicznej choroby.

Nie mówiąc o tym, że umęczone i upokorzone ciało nie jest w stanie dostarczyć odczucia pełnego i radosnego przeżywania życia.”

Aleksander Lowen

Autor:  Maciej Ścibor

close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych
lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Vertimed, Bronikowskiego 55, 02-796 Warszawa w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę".