Utrata bliskich w dobie pandemii

28Gru, 2020

Utrata bliskich w dobie pandemii

Życie składa się z wielu etapów. Bezsprzecznie najtrudniejszym z nich jest choroba i  śmierć bliskiej osoby. W czasie pandemii przeżywanie ceremonii pogrzebu i okresu żałoby staje się jeszcze bardziej wyczerpujące. Nowe technologie zaczynają nam towarzyszyć również w tych smutnych momentach. Czy jesteśmy na to gotowi? Jak zrozumieć własne emocje i trudne okoliczności sytuacji?

Dowiedz się co mówią na ten temat nasi eksperci:

Koronawirus. Pogrzeby online. Streaming uroczystości pogrzebowych – tvp.info

Ze względu na sytuacje pandemiczną jaka zaistniała w związku z SARS-cov-2 wiele aktywności życiowych zostało ograniczonych w celu zmniejszenia zagrożenia zarażeniem. Wzrost ilości zgonów zwiększa ilość dokonywanych pochówków. Odpowiedzią na sytuację jest między innymi organizowanie przez zakłady pogrzebowe streamów z pogrzebu, by umożliwić bliskim uczestniczenie w tym wydarzeniu w bezpieczny sposób. Pogrzeb jako rytuał, wydarzenie społeczne a często również ceremonia duchowa stanowi bardzo ważne wydarzenie dla psychiki żałobnika. Jest to wydarzenie dające społeczną akceptacje i uprawomocnienie wobec straty, dające przestrzeń na wyrażanie emocji związanych z bólem, tęsknotą. Pogrzeb stanowi ważny element radzenia sobie ze stratą bliskiej osoby zarówno na płaszczyźnie emocjonalnej jak i poznawczej. Trudnośc w przeżyciu takiego doświadczenia ze względu na procedury bezpieczeństwa, może wywołać poczucie osamotnienia, umniejszenia wartości czyjejś śmierci i stanowi pewną zmianę wobec oczekiwanego schematu radzenia sobie ze stratą, co utrudnia przeżycie żałoby i adaptację do nowych warunków bez zmarłego. Idea pogrzebów online stanowi formę przystosowania się do zmieniającej rzeczywistości, stanowi ewolucję procedury rytuału, która umożliwia doświadczenie pogrzebu i może stanowić substytut normalnej ceremonii.

Napisano na podstawie poradnika dla osó w żałobie fundacji “Nagle sami” oraz “Rituals in the Time of COVID‐19: Imagination, Responsiveness, and the Human Spirit” Evana Imber-Black’a z 2020 (https://doi.org/10.1111/famp.12581)

close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych
lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Vertimed, Bronikowskiego 55, 02-796 Warszawa w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę".